Příšera Faistra

10. května 2011 v 18:58 | Veverka |  Co sepsala má pacička

Příšera z hlubin.

Příběh je napsaný před skoro dvěma a půl lety.


V dávných dobách na březích Skotska se odjakživa předávala jedna stará pověst. Říkalo se v ní, že v oceánu žije příšera jménem Faistra, které se pohybuje hlavně u skotských pláží. Má okolo 70 metrů na délku, 10 metrů na šířku a ostré zuby, kterých má plnou pusu. Vypadá jako obrovská ještěrka, která má místo nohou s drápy ploutve. Je ohromně rychlá a agresivní.
Kvůli její existenci lidé hladověli, živili se totiž především rybolovem. Ted museli uživit rodiny z polí, která nebyla úrodná. A při neustále ošklivém počasí to moc nešlo. Všichni spoléhali na jednoho postaršího pána, který v podstatě žil na moři. Celé dny, týdny a měsíce trávil na lodi a když se vrátil, tak přivezl spousty ryb. Bohužel už byl moc stár na to, aby v řemeslu pokračoval a ani neměl syna či dceru, kteří by šířili řemeslo dál. Tak jednoho letního dne stařec ulehl do věčného spánku. Dostalo se mu důstojného pohřbu - vikingského. Ve vsi žil však další stařec, který byl rybářem. Žil se svou mladou dcerkou v chatě u moře a jako jediný jezdil na rybolov, protože nevěřil ve Faistra. Přestože se nikdy nevydal dál, než za první bójku, dnes však musel jet dál. Ryby záhadně vymizely z břehů Skotska. Lidé to připisovali Faistře, ale všichni rybáři v okolí věděli, že za to může neustálé lovení ryb.
Jeho dcera nedávno dosáhla 18 let a to byl pravý čas na vdavky. I když o jejich rodině všichni věděli, že jsou chudí, přesto museli dát, jak bylo zvykem, ženichovi nějaký ten dar. A když je otec rybář, tak je nad hvězdy jasné, co chlapcova rodina čeká jako dar. Dívka si chlapce vyhlédla už jako malá.No, vyhlédla, spíše jí byl přidělen. Bývalo totiž zvykem, že si rodiny podle svého majetku spojovaly rodiny. Spojovali tím, že po narození "zasnoubili" svoje děti. Chlapci obyčejně okolo 10 let vyráželi na moře, a jinak tomu nebylo ani u Eliáše. A Když se chlapci, už skoro jako muži, vraceli zpět do domovů, bylo jim 18 let. Po návratu si vzali své "vyvolené", usadili se a založili rodinu. A dívky se odmala učili starat se o domácnost, děti, učili se vařit a šít a pak už jen čekali, než se jejich snoubenec navrátí z moře. Když se stařec dozvěděl, že se chlapci z moře již vrátili, nezbylo mu nic jiného, než sestavit loď se kterou vyrazí na moře. Rozloučil se s Magdalénou a vyrazil na moře. Trochu se bál nechat doma samotnou 18ti letou slečnu, když nemá matku. Ale neměl na výběr. Kdyby se rozhodl nejet, jeho dcera bude stará panna a v to v této době nepřipadalo v úvahu. Odešel se slovy " až uslyšíš děsivý zvuk, který bude znít jako od Faistry, tak už mě nečekej." Políbil ji na čelo a zvedl kotvy.
První dny na moři byly perné a plné nešťastných náhod. Neustále pršelo a bouřilo se. Vlny se otíraly o bok lodě a blesky šlehaly všude okolo. "To se na mě snad zlobí sám Bůh?" zaklel stařec a otočil kormidlem o 180°. Dalších nejmíň pět hodin bojoval s rozbouřeným mořem, dokud bouřka neustala. Koukl na oblohu kde se za těžkými mraky schovávalo slunce. Stoupl si na příď lodi a rozhodil sítě. "Dělám to pro dceru." Pomyslel si. A zapálil si doutník v domnění, že počasí už mu neublíží.
Mezitím jeho dcera seděla na zápraží domu a čekala na svého milého. Celé odpoledne lítala okolo plotny, uklízela a zametala, aby se chlapci u nich líbilo."Musím na něj udělat dobrý dojem, přeci jen s ním strávím zbytek života." Pomyslela si Magdaléna. V tom se v dálce objevila svalnatá postava. "To je určitě on." Vyšlo z jejích křehkých úst a srdce jí začalo vzrušením tlouct. Byl čím dál tím blíž, líce jí zčervenaly studem. Zavřela oči a když je znovu otevřela, klečel před ní s kyticí. Dívce vytryskly slzy do očí. "Eliáši, jsi to Ty?" s úsměvem se na něj podívala. " Na tenhle okamžik jsem se těšil celou věčnost a teď je tady." Řekl a vzal její křehkou tvář do rukou a vlhkými rty jí políbil na líci. Studem se začervenala. " Nějak se zatahuje, vypadá to na bouřku. Pojď, ukážu Ti nás dům." Tiše zašeptala a popadla chlapce za ruku.
Stejně jako se zatáhlo na pobřeží, deštivé počasí se přesunulo i na širé moře. Stařec seděl na stoličce a naříkal nad chudým úlovkem. " Asi bych si měl jít na chvíli odpočinout." Zvedl se a začal vytahovat sítě. Jako blesk z čistého nebe začal prudce foukat vítr a nebe si na sebe vzalo černý kabát. Loď se začala kymácet ze strany na stranu, vlny narážely na bok lodi a přelívaly se přes příď lodi. Albert chytil za lano rybářské sítě a prudce zatáhl. " Au, kruci!"zakřičel bolestí, jak mu konopné lano rozřízlo dlaň. Prásk! Divoká vlna narazila na záď lodi. Prásk! Blesk uhodil do jedné ze stěžnů a vypukl požár. Albert tahal za provazy, co nejsilněji mohl, ruce měl sedřené do krve, ale bojoval tak urputně, doku se mu nepovedlo vytáhnout rybářskou sít ze spárů rozbouřeného moře zpátky na loď. Bez dalšího rozmýšlení se vrhl stáhnout plachty. Vítr a déšť mu šlehaly do obličeje a z posledních sil šel připravit provazy, které držely stěžeň do háků na palubě. Pozdě. Obrovská vlna ho odmrštila a smetla na druhou stranu lodi. Bum! Zazněla dutá rána. Albert si sáhl na týl, do celého těla mu projela nesnesitelná bolest. Koukl se na ruku a byla plná krve. S posledních sil se odplazil do kajuty a čekal, až přejde bouřka. Vzpomínaje na svou dceru usnul.
Magdaléna seděla na pohovce a koukala na Eliáše. Byla nesmírně šťastná." Konečně, konečně…" pomyslela si. " Konečně nejsem poslední nezadaná panna ve vesnici." Najednou jí bodlo na prsou. "Eliáši, určitě se něco stalo otci." Vytryskly jí slzy do očí. " Neboj se, Tvůj otec je zkušený rybář a námořník, i kdyby se něco stalo, určitě si s tím poradí." Řekl a chytě jí za ruku si k ní přisedl." Ale co Faistra, co když na něj zaútočí? Lásko, bojím se." Řekla svým vystrašeným hláskem a přitulila se k chlapci. "Nemusíš se bát, je to jen pověst." Řekl dychtivě Eliáš a dotkl se jejího stehna. Podíval se jí do jejích nádherně oříškových očí a políbil ji. Dívka se ze začátku bála ,ale poté podlehla vášni. Pohladil jí po paži a zašeptal do ucha sladká slůvka. Položil na postel a políbil na krk. Bylo to přesně takové, jak si to dívka celých osm let představovala. Zatímco milenecký pár si vyznával lásku nejkrásnějším způsobem, na moři vypuklo pozdvižení.
Albert se probral s obrovskou bolestí na hlavě, kterou přebil kapkou alkoholu. Vyšel ven, aby uklidil tu spoušť. Nemohl uvěřit svým očím, když vyšel ven z kajuty. Plachty byly roztrhané, zábradlí prasklé a stěžeň shořela. Když měl skoro hotovo, stalo se něco divného. Loď se zatřásla a pod průzračnou vodou se mihl obrovský stín. Prásk! Z vody vylétl ocas se šupinami a přeťal přední část lodě. "On existuje! " hlas se mu třásl strachem. Vyběhl ke kormidlu a pokoušel se stočit loď. Nepovedlo se. Příšera se vydrala na hladinu. "Bože!" vykřikl z posledních sil. Před ním se ve vodě tyčil dlouhý krk s tak velkou hlavou, až to skoro její krk nemohl uzvednout. Na hlavě měla malé ďábelské růžky a z huby jí trčely čtyři špičaté zuby. Její řev byl slyšet na míle daleko. " Co teď udělám?" pomyslel si stařec. Rozhlédl se okolo sebe, ale přes déšť nebylo skoro nic vidět."Kotva! Až plácne do lodě jednou ze svých ploutví, hodím na ní kotvu" zaznělo mu v hlavě a vrhl se po kotvě. Seděl za jedním ze sudů a vyčkával, byl celý promočený, ale tady šlo o život. Znovu se z rozbouřené hladiny vynořila Faistra, tentokrát o mnoho rozzuřenější. Ostrými zuby překousla loď na půl, Albert se z posledních sil držel kormidla, než se loď potopila. "Tak… to je můj konec."pomyslel si a zavřel oči. Příšera ho vzala do zubů a přetrhla jeho těla ostrými drápy napůl. Byl konec. Albert zemřel. Faistra ze sebe vydala ohromný nářek, jak jí, jí, která má obrovské mohutné tělo vlna narazila na skálu. Nářek doletěl až k pobřeží, kde stála Magdalena s Eliášem držíc se za ruce. " Ten výkřik…" zaúpělo děvče a rozplakalo se.
Od té doby stojí na březích Skotska pomník a čas od času jsou slyšet hlasité zvuky z širého moře. Od doby kdy Faistra poprvé zaútočila se již nikdy neobjevila. Avšak pověst o příšeře se povídá z dědečků na vnuky dodnes.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama